Proč používat pleťový toner?
Používáte pleťové tonikum? A mohy bychom ho vidět?
Tonizace pleti je totiž obrovsky důležitá věc, ale troufáme si tvrdit, že velká část z vás vlastně neví PROČ. Možná vám v hlavě běží myšlenky o dočištění pleti nebo uzavření pórů. Ale ten pravý význam toneru je někde jinde. Naše pleť má přirozeně kyselé pH (4,5-5,5) a tato hodnota je důležitější, než se na první pohled může zdát.
Kyselé pH totiž:
-
Usnadňuje odlupování odumřelých kožních buněk a tím urychluje její regeneraci.
-
Zajišťuje dobře fungující mikrobiom = biliony "přátelských" bakterií na povrchu naší pleti. Ty zabraňují přemnožení "nepřátelských" bakterií a plísní (stojící za vznikem akné, ekzému, podráždění).
-
Je důležité pro zadržování vody v pokožce, tzn. při zásaditějším pH je pokožka náchylnější k dehydrataci.
-
Aktivují se při něm enzymy zodpovědné za správnou syntézu tuků, které jsou součástí přirozeného ochranného filmu naší pleti.
Co se děje při čištění pleti?
Stačí si umýt obličej jen vodou?
Při odličování/čištění pleti nebo jejím umytím obyčejnou vodou se pH naruší, protože voda má pH neutrální, čističe a mýdla zásadité. Díky tomu pH vždy vyletí směrem vzhůru. Příroda je dokonalá, a proto si umí poradit i s těmito výkyvy. Pleť si dokáže pH sama srovnat, jen jí to trvá 3-4 hodiny (pokud máte pleť poškozenou, ekzematickou, velmi suchou, tak déle). Toner ale slouží k tomu, aby dostal pokožku do pohody okamžitě.
Jinými slovy řekněme, že pokud toner nepoužíváte, může vaše pokožka:
-
Pomaleji regenerovat, hojit se.
-
Trpět na ucpávání pórů.
-
Být suchá a dehydratovaná.
-
Chovat se podrážděně, vykazovat příznaky citlivé pleti.
Sečteno, podtrženo - jeden toner do každé koupelny, prosím!
Jaký je rozdíl mezi květovou vodou a tonikem?
Možná vám ještě vrtá hlavou - můžu místo toneru použít květovou vodu? Květový hydrolát má průměrné pH stejné jako naše pokožka, a proto ho použít můžete (samozřejmě vybírejte vody bez obsahu alkoholu). Výhoda kvalitního toneru oproti květovému hydrolátu je v tom, že kromě vody (ideálně květové) obsahuje navíc další složky prospěšné např. pro hydrataci pleti, laktobacily pro její zklidnění nebo kyselinky/ ovocné enzymy pro mírnou exfoliaci. Udělá tedy mnohem více práce, než jen vyrovnání pH.
Mezi naše nejoblíbenější přírodní tonery patří ty od české značky Anela. Za složení s květovou vodou v základu a spoustou hydratačních a zklidňujících složek by se nemusela stydět lecjaká zahraniční konkurence.
Doufám, že vám tento článek příliš "nesmrděl" chemií. Když já ji společně s biologií vždycky milovala. To, jak je v našem těle všechno dokonale propojené, mě nepřestane fascinovat. A přírodní kosmetika naše tělo a pochody v něm plně respektuje.
- Liduš